Znowu o hostingach

Ładnych parę lat temu przeniosłem się na hosting Atthost, z którego byłem do niedawna bardzo zadowolony. Na uwagę szczególnie zasługiwały, moim zdaniem, dobra relacja jakości do ceny, bardzo szerokie możliwości, osiągalne z panelu, w tym: dostęp po powłoce do hostingu, możliwość ustawiania wersji, łatwa edycja rekordów DNS i świetne wsparcie, działające w czasie rzeczywistym.
Niestety ostatnio Atthost zwiększył ceny (co jest w pełni zrozumiałe i akceptowalne, zresztą podwyżka nie była dotkliwa) i co gorsza parametry swoich hostingów. Oficjalnie parametry oferowanych serwerów się poprawiły, jednak jest to kłamstwo. W praktyce wszystko zaczęło działać zauważalnie wolniej, powiedziałbym, że poniżej akceptowalnej prędkości. Funkcjonalność dalej jest na dobrym poziomie, ale czarę goryczy przepełniło zniknięcie wsparcia, oferowanego w formie czata w panelu administracyjnym.
W takiej sytuacji czas na zmianę i pakowanie swoich zabawek. Tego posta piszę jeszcze hostując stronę na Atthost, ale jestem w trakcie jej przenosin na swojego VPS-a.

Panel hostingowy Atthost

Moim odkryciem, którego dokonałem w zeszłym roku, jest Oracle Cloud Free Tier. Jest to konto, o bardzo dobrych parametrach, które Oracle oferuje całkowicie i bezterminowo. Oferowane zasoby można wykorzystać w bardzo różny sposób. Ja stworzyłem z nich bardzo silnego VPS-a (ekwiwalent cztery rdzeni ok. 3 GHz, 24 MB pamięci, 200 GB powierzchni dyskowej). Gdzie jest haczyk? Może nie haczyk, ale warunki używania zawsze darmowego konta są dwa: po pierwsze trzeba posiadać pewien zasób umiejętności aby skonfigurować zasoby tak, aby stały się rzeczywiście użyteczne, po drugie należy go cały czas w pewnym stopniu wykorzystywać.
Konfigurację serwera można przejść posiłkując się bardzo dobrą, choć już odrobinę zdezaktualizowaną instrukcją z bloga technologicznego, którego prowadzi Tomasz Dunia Darmowy VPS z 4 OCPU, 24GB RAMu i dyskiem 200GB. bardzo polecam tego bloga.
Co do drugiego warunku, to, w dużym uproszczeniu, jeśli kompletnie nic się nie wydarzy na Twoim koncie przez tydzień, to stracisz swoje zasoby. W sumie to logiczne: jeśli nie potrzebujesz, to dlaczego masz blokować zasoby innym? Konkretne warunki znajdziesz tutaj. Cytat:

Idle Always Free compute instances may be reclaimed by Oracle. Oracle will deem virtual machine and bare metal compute instances as idle if, during a 7-day period, the following are true:

  • CPU utilization for the 95th percentile is less than 20%
  • Network utilization is less than 20%
  • Memory utilization is less than 20% (applies to A1 shapes only)
Panel zarządzania Oracle Cloud Free Tier

Dodatkowo dostajesz 300 USD do wykorzystania w pierwszym miesiącu płatnych elementów usługi.
Ja korzystam na darmowym Oracle z bardzo dobrego VPN-a, serwera filmów PeerTube, brookera MQTT, panelu mojego prywatnego systemu alarmowego, a ostatnio również jako hostingu dla swoich stron. Poza tym to jest mój poligon w sieci, czyli serwer deweloperski, a nie produkcyjny. Od roku nie mam żadnych problemów z tą platformą i sukcesywnie zwiększam jej wykorzystanie. Jak dla mnie jest to tak dobra platforma, że byłbym gotów za nią płacić. Przykładowo, w darmowej wersji oferuje dedykowany adres ipv4 – nie każdy płatny hostingodawca go oferuje.
Tak, masz rację, staję się powoli wyznawcą Oracle. 😉
No, ale aby w pełni cieszyć się darmowymi zasobami Oracle trzeba dysponować pewnym minimum wiedzy. I tu przychodzi z pomocą moje ostatnie odkrycie serwery Mikrus (link referencyjny). Co to takiego? To niemal darmowe serwerki o ograniczonych możliwościach technicznych i nieograniczonych możliwościach edukacyjnych. Próg wejścia nie istnieje: najtańszy (darmowy) serwerek możesz mieć za jednorazową opłatą 5 PLN (serwerki Frog), jednak jeśli nie będziesz miał czasu go używać możesz go stracić (podobnie jak darmowe konto Oracle). Najtańszy płatny hosting kosztuje 30 PLN rocznie i można na nim postawić między innymi WordPressa. Przede wszystkim jednak można bezproblemowo używać go do nauki, bez obaw, że coś zepsujemy.

Panel hostingowy Mikrusa z dostępem do filmów edukacyjnych

Właściwie jest to darmowy kurs obsługi serwerów, ponieważ oferuje bardzo dobre instrukcje, a po zalogowaniu na konto: filmy edukacyjne. Jeśli chciałbyś założyć sobie konto na Mikrusie, skorzystaj proszę, z mojego linka referencyjnego – dostaniesz za to miesiąc abonamentu gratis (a ja dwa miesiące): link referencyjny do Mikrusa. Bardzo mocno polecam dla początkujących!
Do obsługi domen można wykorzystać Cloudflare, ale to już temat na inny artykuł.

Blog o elektronice, pszczołach, IT i całej reszcie