Ładnych parę lat temu przeniosłem się na hosting Atthost, z którego byłem do niedawna bardzo zadowolony. Na uwagę szczególnie zasługiwały, moim zdaniem, dobra relacja jakości do ceny, bardzo szerokie możliwości, osiągalne z panelu, w tym: dostęp po powłoce do hostingu, możliwość ustawiania wersji, łatwa edycja rekordów DNS i świetne wsparcie, działające w czasie rzeczywistym.
Niestety ostatnio Atthost zwiększył ceny (co jest w pełni zrozumiałe i akceptowalne, zresztą podwyżka nie była dotkliwa) i co gorsza parametry swoich hostingów. Oficjalnie parametry oferowanych serwerów się poprawiły, jednak jest to kłamstwo. W praktyce wszystko zaczęło działać zauważalnie wolniej, powiedziałbym, że poniżej akceptowalnej prędkości. Funkcjonalność dalej jest na dobrym poziomie, ale czarę goryczy przepełniło zniknięcie wsparcia, oferowanego w formie czata w panelu administracyjnym.
W takiej sytuacji czas na zmianę i pakowanie swoich zabawek. Tego posta piszę jeszcze hostując stronę na Atthost, ale jestem w trakcie jej przenosin na swojego VPS-a.
Moim odkryciem, którego dokonałem w zeszłym roku, jest Oracle Cloud Free Tier. Jest to konto, o bardzo dobrych parametrach, które Oracle oferuje całkowicie i bezterminowo. Oferowane zasoby można wykorzystać w bardzo różny sposób. Ja stworzyłem z nich bardzo silnego VPS-a (ekwiwalent cztery rdzeni ok. 3 GHz, 24 MB pamięci, 200 GB powierzchni dyskowej). Gdzie jest haczyk? Może nie haczyk, ale warunki używania zawsze darmowego konta są dwa: po pierwsze trzeba posiadać pewien zasób umiejętności aby skonfigurować zasoby tak, aby stały się rzeczywiście użyteczne, po drugie należy go cały czas w pewnym stopniu wykorzystywać.
Konfigurację serwera można przejść posiłkując się bardzo dobrą, choć już odrobinę zdezaktualizowaną instrukcją z bloga technologicznego, którego prowadzi Tomasz Dunia Darmowy VPS z 4 OCPU, 24GB RAMu i dyskiem 200GB. bardzo polecam tego bloga.
Co do drugiego warunku, to, w dużym uproszczeniu, jeśli kompletnie nic się nie wydarzy na Twoim koncie przez tydzień, to stracisz swoje zasoby. W sumie to logiczne: jeśli nie potrzebujesz, to dlaczego masz blokować zasoby innym? Konkretne warunki znajdziesz tutaj. Cytat:
Idle Always Free compute instances may be reclaimed by Oracle. Oracle will deem virtual machine and bare metal compute instances as idle if, during a 7-day period, the following are true:
- CPU utilization for the 95th percentile is less than 20%
- Network utilization is less than 20%
- Memory utilization is less than 20% (applies to A1 shapes only)
Dodatkowo dostajesz 300 USD do wykorzystania w pierwszym miesiącu płatnych elementów usługi.
Ja korzystam na darmowym Oracle z bardzo dobrego VPN-a, serwera filmów PeerTube, brookera MQTT, panelu mojego prywatnego systemu alarmowego, a ostatnio również jako hostingu dla swoich stron. Poza tym to jest mój poligon w sieci, czyli serwer deweloperski, a nie produkcyjny. Od roku nie mam żadnych problemów z tą platformą i sukcesywnie zwiększam jej wykorzystanie. Jak dla mnie jest to tak dobra platforma, że byłbym gotów za nią płacić. Przykładowo, w darmowej wersji oferuje dedykowany adres ipv4 – nie każdy płatny hostingodawca go oferuje.
Tak, masz rację, staję się powoli wyznawcą Oracle. 😉
No, ale aby w pełni cieszyć się darmowymi zasobami Oracle trzeba dysponować pewnym minimum wiedzy. I tu przychodzi z pomocą moje ostatnie odkrycie serwery Mikrus (link referencyjny). Co to takiego? To niemal darmowe serwerki o ograniczonych możliwościach technicznych i nieograniczonych możliwościach edukacyjnych. Próg wejścia nie istnieje: najtańszy (darmowy) serwerek możesz mieć za jednorazową opłatą 5 PLN (serwerki Frog), jednak jeśli nie będziesz miał czasu go używać możesz go stracić (podobnie jak darmowe konto Oracle). Najtańszy płatny hosting kosztuje 30 PLN rocznie i można na nim postawić między innymi WordPressa. Przede wszystkim jednak można bezproblemowo używać go do nauki, bez obaw, że coś zepsujemy.
Właściwie jest to darmowy kurs obsługi serwerów, ponieważ oferuje bardzo dobre instrukcje, a po zalogowaniu na konto: filmy edukacyjne. Jeśli chciałbyś założyć sobie konto na Mikrusie, skorzystaj proszę, z mojego linka referencyjnego – dostaniesz za to miesiąc abonamentu gratis (a ja dwa miesiące): link referencyjny do Mikrusa. Bardzo mocno polecam dla początkujących!
Do obsługi domen można wykorzystać Cloudflare, ale to już temat na inny artykuł.